Wczytuję dane...

Jak wybrać szelki dla psa?

Decyzja o zakupie właściwych szelek dla psa może być nie lada wyzwaniem. Na rynku dostępny jest szeroki wybór szelek o przeróżnych kształtach, wzorach i kolorach.

Przy zakupie kierujemy się oczywiście naszym gustem, ale czy jest coś jeszcze na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Szelki, oprócz tego, że nie wątpliwie mogą nadać uroku naszemu pupilowi, pełnią też bardzo ważną funkcję - zapewniają psu bezpieczeństwo na spacerach. Wystarczy, że są właściwe dostosowane do temperamentu i sylwetki naszego psa. Szelki mogą też chronić przed chłodem i wilgocią, a w czasie upalnych dni zapewniać właściwą wentylację.

Poniżej prezentujemy, krótki przewodnik o dostępnych na rynku typach szelek

Szelki typu „STEP-IN”

Niebieskie szelki dla psa typu Piesek w zielonych szelkach

To bardzo popularny model, idealny dla psów, które nie lubią „być ubierane”. Wystarczy, że pies wkroczy w szelki i można je zapiąć na grzbiecie. Przy wyborze tego typu szelek bardzo ważne jest właściwe dopasowanie do wymiarów psiaka, tak aby nie obcierały w czasie ruchu. Dlatego wiele modeli posiada możliwość regulacji pasków.

Szelki „step-in” są przeznaczone dla „grzecznych” psiaków, które nie ciągną na spacerze lub mniejszych, nad którymi łatwiej zapanować. Paski są tak poprowadzone by nie uciskać gardła, więc są bardzo bezpieczne dla psiaka. Z tego powodu jest to idealne rozwiązanie dla szczeniaków, które dopiero uczą się chodzić na smyczy.

W sklepie PrettyPuppyHouse.com szelki typu „step in” dostępne są również w wersji zimowej. Ocieplane i szersze paski zaprojektowane są tak by tworzyły kamizelkę, stanowią doskonałą ochronę przed chłodem. Tego typu rozwiązanie to ciekawa alternatywa dla bluz czy sweterków.

Zimowe szelki Pies w szelkach

Szelki typu „GAURD”

Szelki dla psa typu Pies w skórzanych szelkach typu

Tego typu szelki to doskonałe rozwiązanie dla psów z rozbudowaną klatką piersiową jak buldogi francuskie czy mopsy lub o „nie typowych” wymiarach. Składają się z dwóch obręczy i dwóch pasków – górny i dolny. Obręcze najczęściej możemy regulować, dzięki czemu z łatwością dostosujesz je do sylwetki psiaka. Dla delikatnych psów, został stworzony model z szerokim panelem przednim, tak by zwiększyć komfort psiaka i uniknąć urazów tchawicy. Szelki tego typu dają opiekunowi dużą kontrolę nad psem w czasie spaceru.

Szelki typu gaurd polecane są dla psów ciągnących na spacerach i nie lubiących obroży. Na szelki z szerokim panelem przednim warto się zdecydować w przypadku szczeniaków, które z dużym zainteresowaniem poznają świat. Mamy wtedy pewność, że nie zrobimy krzywdy naszemu pupilowi, nawet jeśli musimy dla jego bezpieczeństwa gwałtowniej pociągnąć za smycz.

W sklepie PrettyPuppyHouse.com szelki są również w wersji zimowej. To ciekawe rozwiązanie dla psów, posiadających grubszą sierść i nie wymagających specjalnego ubrania nawet w mroźne dni. Szelki chronią wrażliwe oskrzela psa przed chłodem a jednocześnie nie powodują „przegrzewania się” w czasie zimowych spacerów.

Pies w szelkach typu Pies w zimowych szelkach typu

Sklep PrettyPuppyHouse.com oferuje ciekawe rozwiązanie szelek typu gaurd dla bardzo płochliwych psów lub psów o sylwetce charta. Szelki Vario Rapid marki Hunter – są to modułowe szelki, które mają doczepianą dodatkową cześć. Dzięki temu mamy pewność, że pies nie wślizgnie nam się z szelek.

Pies noszący szelki Hunter

Szelki „NORWESKIE”

Czerwone szelki Czarne szelki

Konstrukcja tego typu szelek przypomina typ uprzęży dla konia i składa się z „podbrzusznika” i „napierśnika”. Dodatkowo szelki te często są wyposażone w rączkę na grzbiecie, co umożliwia opiekunowi dodatkową kontrolę nad psem. Są to wyjątkowo wygodne i łatwe w zakładaniu szelki. Są one też bardzo wygodne dla psa gdyż nie ograniczają jego ruchów. Ciężar psa, rozkłada się na całą klatkę piersiową, co eliminuje ryzyko urazów gardła. Szelki tego typu mają regulowany „podbrzusznik”, dzięki czemu łatwo dostosować je do sylwetki psa.

Szelki norweskie dostępne są również z mocno zabudowaną strefę grzbietową, co może działać uspakajająco na psa, zgodnie z zasadą  propriorecepcji (zwiększanie świadomości ciała) i metody T-Touch.

To idealna propozycja dla dużych psów, które nie są aniołkami w czasie spacerów.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę kupując szelki?

Jeśli już zdecydowaliśmy, który typ szelek jest najwłaściwszy dla naszego psa, warto jeszcze zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane.

Częstym materiałem, z którego wykonane są szelki dla psa jest neopren. To wyjątkowo trwały syntetyczny materiał odporny na działanie czynników atmosferycznych. Jest on również bardzo lekki i szybko schnący. Szelki wykonane z neoprenu w połączeniu z nylonem będą trwałe, lekkie i miękkie. Nie powinny powodować u psa otarć skóry. Doskonale nadają się do wodnych harców, gdyż wyjątkowo szybko schną i nie zmieniają struktury pod wpływem wody.

Dla psów cierpiących na alergie skórne polecamy szelki marki Tre Pointi dostępne w sklepie PrettyPuppyHouse.com Wykonane są one z antyalergicznego i trwałego materiału.

Dobrej jakości zimowe szelki powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów takich jak wełna czy polar. Warto zwrócić uwagę na wykończenia. Szelki powinny być obszyte miękką lamówką. Dzięki temu unikniemy otarć u naszego pupila.

Na rynku popularna są też luksusowe, skórzane szelki. Zaletą tego typu szelek jest wygląd oraz trwałość. Najczęściej wykonywane są ręcznie, dlatego też cena tego typu szelek należy do najwyższych. Pamiętajmy jednak, że skóra „pracuje” pod wpływem wody, dlatego jeśli wybieramy się z psem nad morze lub jezioro, lepiej zdecydować się na szelki neoprenowe.

Jeśli szukamy szelek na lato, musimy upewnić się czy zapewnią one psu odpowiednią wentylację. Dobrym rozwiązaniem są szelki wykonane z bawełny lub, jak w przypadku szelek Puppia Soft, wykonane z poliestru o strukturze siateczki.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa Twojego psa, ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie w szelkach materiałów odblaskowych.